Prečo je v domácnosti dôležitý systém riadeného vetrania?

  • null
    Šetrenie energie
    Znížite náklady na vykurovanie. Vetraním prostredníctvom okien vám unikne až 50% tepla z vykurovania.
  • null
    Zdravé vnútorné prostredie
    Uzavretie budovy Vám zabezpečí nezávadný vzduch bez filtrácie, plesne a vlhkosti. Ideálne pre alergikov
  • null
    Nonstop prívod čerstvého vzduchu
    24 hodín denne, 7 dní v týždni sa k vám dostane zdravý vzduch pre váš organizmus.
  • null
    Extrémne tichá prevádzka
    Systém rekuperácie vás nebude rušiť vďaka nízkym výstupným hladinám akustického výkonu.

REKUPERAČNÉ JEDNOTKY

Hlavnou úlohou systému Lindab In Domo je rozvod vzduchu od rekuperačných jednotiek. Kruhové spoje tohto systému sú vybavené tesnením, ktoré spĺňa najprísnejšie požiadavky Eurovent certifikácie. Všetky rozvody a pretlakové boxy disponujú funkciou inteligentného zámku a taktiež aj rôznym prevedením rozdeľovačou a prelakových krabíc. Jeho nespornou výhodouu je ráchla a jednoduchá montáž, pričom absolútne minimalizuje akékoľvek nažiadúce úniky vzduchu.

INOVATÍVNY TANIEROVÝ VENTIL LINDAB AIRY

Tanierové ventily Lindab Airy predstavujú prevratnú novinku vo svete vzduchotechniky. Inteligentný a novodobý prvok, ktorý v sebe spája funkčné vlastnosti s moderným dizajnom, ktorý si tvarovo i farebne viete prispôsobiť vášmu vkusu v ktorejkoľvek miestnosti či už v kúpeľni, obývačke alebo spálni, pričom zabezpečí prívod čerstvého a zdravého vzduchu do celého domu.

Rekuperácia vzduchu

je laicky neustály a riadený spôsob vetrania vzduchu s menšími stratami tepla a teda lepšou energetickou úsporou. Ceny energií neustále stúpajú, teda aj naša náročnosť na komfort a spotrebu energií je stále vyššia. Niet sa čomu diviť.
Šetrenie energie sa dá dosiahnuť viacerými spôsobmi. Niet pochýb o tom, že domy, ktoré sa stavajú modernými technológiami sú úspornejšie ako staršie domčeky. Teda aj spotreba je nižšia. Avšak sú takto stavané domy aj zdravšie?

V súčasnosti sa pri stavbe domov využívajú špičkové materiály, ako okná s trojklom, zateplenia, ktoré majú vynikajúce izolačné vlastnosti alebo iné opláštenie stavby. Ale tým sa zvyšuje aj nutnosť vetrania. Buhužiaľ. Pri nedostatočnom vetraní je koncentrácia CO2 v obytných priestoroch vyššia, to spôsobuje bolesť hlavy, ospalosť a podobné zdravotné ťažkosti.
Teda musíme vetrať. Vetraním však vypúšťame väčšinu nahriateho vzduchu von z obytných priestorov a spotreba energie nám stúpa.

Čo ak si ale predstavíme, že doma máte stále čerstvý, napriek tomu zohriaty vzduch? To už je lepšie nie? Presne na to slúži rekuperačný systém. V obvodovej stene obytných miestností sú zabudované distribučné elementy (airy) pre prívod vzduchu. Z kuchyne, kúpeľne a WC je vzduch odvádzaný ventilátorom, Odpadový vzduch prúdi z týchto miestností s vyššou teplotou do vetracieho zariadenia, kde mu výmenník tepla odoberie časť tepelnej energie a odovzdá ju čerstvému vzduchu, ktorý je do výmenníka privádzaný z vonku. Tento systém je síce náročný ale ušetrí veľké množstvo energie. Má účinnosť až 60-80%.

Aj Európska únia tlačí spotrebu energií domácností neustále nižšie. Od nového roka musia všetky nové stavby hospodáriť s energiou super extra úsporne.

Z triedy B sme totiž prešli na A1. Znamená to, že ani kvalitné zateplenie, kondenzačný kotol, či okná s trojsklom nestačia. Váš dom musí ušetriť dvojnásobne viac energie ako doteraz. Výpočty tepelných expertov nepustia. Bez fotovoltaiky, solárnych kolektorov, či rekuperácie triedu A1 nedosiahnete.

Požiadavka na energetickú hospodárnosť

a udržiavanie tepla v budovách je v právnom systéme Slevenskej republiky upravená od 1.1.2016. Požadovaná energetická hospodárnosť budov je stanovená nasledovne:
do 31. decembra 2015 – nízkoenergetická úroveň výstavby pre nové aj obnovované budovy, ohraničená hornou hranicou energetickej triedy B,
od 1. januára 2016 – ultranízkoenergetická – horná hranica triedy A1,
od 1. januára 2019 pre nové budovy verejnej správy a od 1. januára 2021 pre všetky nové budovy – energetická úroveň budov s takmer nulovou potrebou energie – daná hornou hranicou triedy A0.

Tzn. že ak chce stavebník dosiahnuť energetický certifikát s hodnotením A1 (potrebný pre kolaudačné konanie) musí pri výstavbe používať väčšie tepelné izolácie, účinnejšie zdroje tepla (napr. solárne kolektory a aj vetranie s rekuperáciou).a udržiavanie tepla v budovách je v právnom systéme Slovenskej republiky upravená od 1.1.2016.