Pri každej strešnej konštrukcii musí byť zaistený prestup vzduchu medzi spodnou plochou strešnej krytiny a tepelnou izoláciou strešnej konštrukcie alebo najvyšším stropom budovy.

Správne odvetraný priestor medzi povrchom strechy a ostatnými časťami obydlia bráni počas letného obdobia prehrievaniu strešného plášťa. V zimnom období zamedzuje zrážaniu vodných pár, a tým odstraňuje problém ľadových bariér na okraji odkvapov vznikajúcich striedaním topenia a mrznutia.
Odvetrávanie je potrebné na predĺženie životnosti všetkých strešných materiálov a na zvýšenie celkovej pohody bývania.

Vďaka využitiu odvetrávacích prvkov sa vyhneme problémom ako sú:

  • vznik kondenzátu pri ochladení nahromadeného teplého vzduchu
  • vlhnutie tepelnej izolácie
  • hromadenie tepla vplyvom slnečného žiarenia
  • skracovanie životnosti strešnej krytiny

Odvetrávacie prvky Lindab Vilpe

1. Strešné priechodky – slúžia ako základňa pre odvetrávacie komíny

Profilovaná strešná priechodka – Profiled steel pass-through set

Použitie pre profilované krytiny s vysokou vlnou s minimálnou profiláciou 350 mm, pre rúry s priemerom 75-160 mm. Dodávané so skrutkami, tesnením a tmelom.

Univerzálna strešná priechodka – Steel pass-through set

Použitie pre profilované krytiny s minimálnou profiláciou 350 mm, pre rúry s priemerom 75-160 mm. Šírka je 460 mm a dĺžka 355 mm. Dodávané so skrutkami, tesnením a tmelom. Použitie: trapézové profily LTP20, LTP45, strešné krytiny Lindab Rova Maxima, Lindab Rova Mega, Lindab Rova Goodlock.

Klasická strešná priechodka – Classic pass-through set

Použitie pre falcovanú krytinu, hladký plech, pre rúry s priemerom 75-160 mm. Šírka je 266 mm a dĺžka 328 mm. Dodávané so skrutkami, tesnením a tmelom.

Maxi strešná priechodka – Maxi pass-through set

Použitie pre profilované krytiny s minimálnou profiláciou 350 mm, pre rúry s priemerom 75-160 mm. Šírka je 247 mm a dĺžka 330 mm. Dodávané so skrutkami, tesnením a tmelom. Použitie: profilované krytiny s nízkou vlnou, strešná krytina Lindab Rova Profil.

Vzduchový rukáv Ø 12-90 – Aerial sleeve Ø 12-90

Vzdušné rukávy zabezpečujú prestup rúrok, tyčí cez strechu (napr. anténa, konzola…) o priemere 12 – 90 mm. Prieduch je vyrábaný z epdm tesnenia a rukáv z polypropylénu. Tesnenia s priemerom 12-19-25-38-50-60-75-90 sú v ponuke len v čiernej farbe. Svorka je súčasťou balenia. K rukávu je potrebná aj strešná priechodka podľa druhu strešnej krytiny.

2. Odvetrávacie komíny s krytom -slúžia pre odsávanie ventilačných potrubí

Ø110/300 Odvetrávací komín s krytom – Ø110/300 Exhaust ventilation pipe + cowl

Priemer je Ø110 mm a výška ventilačnej rúry s krytom je 300 mm. Dodávané so skrutkami na uchytenie k priechodke. Použitie spolu s priechodkou podľa typu krytiny.

Ø110/IS/350 Odvetrávací komín s krytom – Ø110/IS/350 Exhaust ventilation pipe + cowl

Vnútorný priemer je Ø110 mm a vonkajší priemer je Ø160 mm výška rúry je 350 mm. S polyuretánovou izoláciou. Dodávané so skrutkami na uchytenie k priechodke. Použitie spolu s priechodkou podľa typu krytiny.

Ø125/IS/500 Odvetrávací komín s krytom – Ø125/IS/500 Exhaust ventilation pipe + cowl

Vnútorný priemer rúry je Ø125 mm a vonkajší priemer je Ø160 mm, výška rúry je 500 mm. S polyuretánovou izoláciou. Vnútorná strana rúry je z pozinkovanej ocele, vonkajšia je z plastu. Dodávané so skrutkami na uchytenie k priechodke. Použitie spolu s priechodkou podľa typu krytiny.

Ø160/IS/500 Odvetrávací komín s krytom – Ø160/IS/500 Exhaust ventilation pipe + cowl

Vnútorný priemer rúry je Ø160 mm a vonkajší priemer je Ø225 mm, výška rúry je 500 mm. S polyuretanovou izoláciou. Vnútorná strana rúry je z pozinkovanej ocele, vonkajšia je z plastu. Dodávané so skrutkami na uchytenie k priechodke. Použitie spolu s priechodkou podľa typu krytiny.

3. Odvetrávacie sety– slúžia pre odvetrávanie priestorov medzi krytinou a fóliou

KTV Profilovaný odvetrávací set – Profiled ventilation set

Použitie: rôzne profilované krytiny s minimálnou profiláciou 350 mm. Dodávané so skrutkami.

KTV Univerzálny odvetrávací set – Steel ventilation set

Použitie: strešné krytiny Lindab Rova Maxima, Lindab Rova Mega, Lindab Rova Goodlock, trapézové profily LTP20, LTP45 pre profilované krytiny s minimálnou profiláciou 350 mm. Dodávané so skrutkami.

KTV Klasický odvetrávací set – Classic ventilation set

Použitie: falcovaná krytina, hladký plech. Dodávané so skrutkami.

KTV Maxi odvetrávací set – Maxi ventilation set

Použitie: profilované strešné krytiny. Dodávané so skrutkami.

Vrchný hrebeň ventilácie – Ridge capping vent

Nízkotlakový otvor pre vetranie strešných konštrukcií alebo podkrovia. Používa sa na hrebeni plechovej strešnej krytiny.

Flexi hadica Ø 110 – Flex pipe Ø 110

Flexi hadicou je možné jednoducho prepojiť odsávacie ventilačné potrubie s odvetrávacím komínom, Ø 110 mm. Dodávané len v čiernom prevedení.

4. Solárne strešné priechodky – zabezpečujú prestup rúrok solárnych článkov

Profilovaná solárna strešná priechodka – Solar profiled steel pass –through

Je vhodná pre všetky profilované strešné krytiny. Minimálna dĺžka plechovej profilovanej strešnej tabule by mala byť 350 mm. Dodávané so skrutkymi, tesnením a tmelom.

Univerzálna solárna strešná priechodka –  Solar steel pass-through

Je aplikovateľná na rôzne druhy plechových strešných krytín vďaka vodotesnej gumovej izolácií, ktorá je súčasťou balenia. Gumové tesnenie má hliníkovú prírubu, ktorú je možné tvarovať podľa profilu krytiny. Šírka je 460 mm a dĺžka 355 mm.
Dodávané so skrutkami, tesnením a tmelom. Použitie: trapézové profily LTP20, LTP45, strešné krytiny Lindab Rova Maxima, Lindab Rova Mega, Lindab Rova Goodlock.

Klasická solárna strešná priechodka –  Solar Classic pass-through

Používa sa pre falcované strešné krytiny a hladký plech. Táto strešná priechodka sa aplikuje až po položení krytiny. Šírka je 266 mm, dĺžka 328 mm. Dodávané so skrutkami tesnením a tmelom.